Neredeyse yerel gözünden Mardin gezilecek yerler


O kadar uzaktan duyamazsınız, yaklaşın hele
O kadar uzaktan duyamazsınız, yaklaşın hele
Mardin eski şehir ve kalesi
Mardin gezilecek yerler eski şehir ve kalesi

3 yıl yaşadığım bu güzel şehiri anlatmaya nereden başlasam bilemiyorum. Güzel insanları, harika mimarisi, yüzyıllardır huzur içerisinde yaşayan farklı kültürleri medeniyetleri …  Nerdeyse yerel gözünden Mardin gezilecek yerler

Ne zaman gelmeli: Tüm mevsimlerini gördüğüm mardinin en güzel ayı bence nisan ortasından mayıs sonuna kadar olan dönem. Denk getirebilirseniz ovayı yeşil görme şansınız olacaktır. Yazı kesinlikle tavsiye etmiyorum, yapmayın 😀

Hatta buğdaylar yeşilken gelirseniz uçsuz bucaksız tarlalarda aklınızı kaybedebilirsiniz.

böyle yapıyorsunuz :)
Mardin gezilecek yerler buğday tarlaları

Öncelikle Ulaşım: İstanbul Ankara ve İzmir’den uçak ile yakşalık 2 saatte ulaşım yapabilirsiniz.Hava alanı Mardin ile Kızıltepe arasında ovada kalıyor.Hava alanında kurumsal araç kiralama firmaları mevcut araç kiralayabilirsiniz.İnince taksi ile şehir merkezine gidebileceğiniz gibi toplu taşımayı da tercihedebilirsiniz(3.5 tl) hava alanı ile mardin yaklaşık 15 km mesafede.

Diyarbakır-Mardin  arası minübüslerle, Urfa-Mardin arası otobüsle de gelinebilir.

Güvenlik:Ülkemin doğusu batısı ortası hiçfarketmiyor, yaşanan olayları görüyoruz izliyoruz. Sadece şukadarını söyleyebilirim sizi burada mardinde sizi tüm samimiyetiyle bekleyen güzel insanlar var. Tereddüt dahi etmeyin!

Pek şeker öğrencilerim, işte böyle kucaklayacaklar sizi.
Pek şeker öğrencilerim, işte böyle kucaklayacaklar sizi.

Geldik, hemen bi eski Mardine çıkıp kendinizi taş sokaklarda kayıp edebilirsiniz. Mimarisi sizin bildiğiniz şehirlere benzemeyen bu şehirde kaybolmaktan kesinlikle keyif alacaksınız. Dar sokaklar, dik merdivenler, taş konaklar, eski yapılar, Motorlu taşıtı geçtim el arabasının dahi çıkamayacağı basamaklı aralıklar. Sokaklarda yürürken bi süryani ile karşılaşabilir kürtçe ve arapça kelimeler arasında kendinizi bi kültür harmanının içerisinde bulabilirsiniz. Yükseklere çıktıkça medeniyetin beşiği mezopotamya ovası gözünüze daha da güzel gelecektir.

Mardin dar sokakları
Sokaklarda araç yolu olmadığı yok haliyle yükü eşekler çekiyor.
Mardin gezilecek yerler Tepelerden mezopotamya manzarası

Mardinde gezilecek yerler listesinde eski şehir bölgesinde kiliseler, konaklar, müzeler, medreseler fazlasıyla var. Bence göremeden dönülmemesi gereken yerler (Fotolarını özellikle paylaşmıyorum.Bence süprizini kaçırmayın daha fazla)

1-Zinciriye Medresesi

2-Kasımiye Medresesi

3-Mardin Müzesi

4-Sabancı Müzesi

5-Deyrulzafaran Manastırı

6-Kırklar Kilisesi

-Yol Üzerinde sayısız konak mevcut, birçoğu otel veya restaurant olarak kullanılmakta. Çekinmeden içeriye girip gezinebilirsiniz.

-Araç trafiği olan sadece tek cadde var eski şehirde.Gezinin tam amacına ulaşmasını istiyorsanız o yoldan bağımsız hareket etmelisiniz.

-Ana yolun ova tarafında kalan sokaklarında pazar bölgesine gidebilir kendinize süryani yazması alabilirsiniz.

-Bakırcılar çarşısında usta zanaatkarların çalışma sesinde ruhunuzu dinlendirebilir

Mardin bakırcılar çarşısı
Mardin gezilecek yerler bakırcılar çarşısı

-Çarşının mis gibi kokan özel yapım sabunları ile kendinizi arındırabilirsiniz.

-Gümüş takılar! Herhangi bi gümüşçüden el yapımı takılardan (telkari deniliyor) zevkinize göre alabilirsiniz.

Mardinin dibek kahvesini ve badem şekerini size ikram edilen herhangi bi yerde deneyebilirsiniz.Hoşunuza gitmesi durumunda izla art cafeyi bulup ara sokaklardaki bi taş kafede de yudumluk zevki uzatabilirsiniz. Yok ben manzara görmek istiyorum derseniz seçiminiz seyir teras kafe veya Mekan-ı Fecr olabilir.

İzla art cafe( süryani kültür merkezi
İzla art cafe ( Süryani kültür merkezi)

Yemek olayında urfa antep diyarbakır komşuluklarında olmasına rağmen mardinde özel olan güzel pek de yemek yok maalesef.Şurada şunu yemeden kesinlikle dönmeyin diyebileceğim biyerde yok bana göre. Ama bulabilirseniz kaburga dolması (ağır) deneyebilirsiniz. Ağır yemek istemiyorsanız kebap tadabilir daha hafif derseniz lahmacun veya sembusek (kapalı lahmacun) yiyebilirsiniz.

Şehir gezisi bitti ve hala vaktiniz varsa Roma döneminden kalma antik kent olan “dara” köyüne gidebilirsiniz. Dara köyü Mardin Nusaybin yolu üzerinde yaklaşık 20 km uzakta şehir merkezine.

Mardin gezilecek yerler Dara antik kenti
Mardin gezilecek yerler dara antik kenti

Hala vaktiniz varsa xurs köylerinde dere üzerinde kurulu mekanlarda taze alabalık yiyebilirsiniz.Çok sıcaksa şelalenin havuzunda bi su molası verebilirsiniz. Güneydoğunun sıcağında az da olsa serinleyebilirsiniz.

xurs köyleri vadi boyunca 90larda boşaltılmış 12 köy. Kimisi hala boş, kimisinden çocuk sesleri yükseliyor.
Vadi boyunca 90larda boşaltılmış sıralı 12 köy. Kimisi hala boş, kimisinden çocuk sesleri yükseliyor.

Türkiye’de şarabın çok güzel yapıldığı Mardin’de Süryani şarabını kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum.Hatta kendinize bitane alıp zinciriye medresesinin üzerinde mükemmel bi gün batımı yaşayarak şehri daha da anlamlı hale getirebilirsiniz. Şarap için eski şehirde Halk Bankasının karşısında Sargon Şarap evinde “Arjen” i bulursanız size mükemmel tadımlık şaraplar denetecektir. Dönüşte hediye almayı da unutmayın

İyi eğlenceler

Midyat gezi rehberi yakında

Hasankeyf gezi ve kamp için buraya

Mardin ve civarında en güzel kamp alanları yakında

Mardinin en güzel köyleri yakında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir