Motosiklet ile Kuzey Irak

Motosiklet ile Kuzey Irak gezisi. Kuzey Irak’ta kamp. Irak’ta gezilecek yerler, Irak Kürdistanının en güzel yerleri , Erbil Süleymaniye Akre Amedi Rawanduz Lalish

Genel rotam bu şekildeydi.
Genel rotam bu şekildeydi.

Geziye 2015 mayısta Lüplöp’le (Honda cbf 150) 8 gün ayırdım. Şırnak Silopi’den habur sınır kapısıyla geçiş yapılabiliyor.Çıkış puluna 15 tl, motor sigortasına taksı parası ödeyip “43 dolar” geçiş yaptım. Henüz sistemleri tam oturmamış bir sınır kapısıydı ve girişte tam bir curcuna vardı. 2-3 otobüs aynı anda geldi aboov..Türkiye pasaportuna hiçbir sıkıntı çıkarmadılar.Aynı şeyi Araplar için (Suriye göçmenleri) söyleyemeyeceğim. Neyse içerideyiz.

Haburadan giriş yaptık.
Haburadan giriş yaptık.

Rotam: Zakho-Duhok-Al shikhan(+Lalish)-Akre-Shaqlawa-Erbil-Kerkük-Chamchamal-Süleymaniye-Halepçe-Dokan-Soran (+Rawanduz)-Barzan-Amedi-Zakho oldu.

Güvenlik: Her ilin, ilçenin, hatta bazı köylerin giriş çıkışlarında, iran sınırının son km lerinde … bolca kontrol noktası mevcut. Biçoğunda 3 peşmerge (Kürdistan Askeri) uzun namlulu silahlarıyla kontrol ediyor. Öyleki sıradan bi otel güvenlik görevlisinde bile uzun namlulu sılah görebiliyorsun. Yaklasık 100 kontrolden geçtiysem 50 si göz teması ile durdurulmadan, 20 si durdurulup (kurmanji Arabi ni zane- türkii türkiii) laflarıyla sırıtarak hemen geçiş, 25 i pasaport kontrolu(hiçbi sıkıntı yok sadece giriş tarihine bakılıyor.30 gün iznimiz var) 5 i de yandaki odadan pc den kontrolle sonuçlandı(10 dk). Koca turumda sadece 1 kişi motorun heybesini elledi o da meraklı melahatlıgından. Çooook uzun süredir şehirlerde en ufak bomba patlamamış. Musul sıkıntıymış gitmeyin ki zaten peşmerge müsaade etmez. Sadece Kerkükte de biraz tedirgin olmuştum.
Motorumu Türkiyede sokağa bırakıp kilitlemeden kafeye bile giremeyen ben orada daha bi cesaretliydim bu konuda. Hırsızlığa bakış açısı şu:Polis hırsızı korumaya geliyormuş.

Fotoğraf çekmek gerçekten sıkıntı, Duhokta güzel gördüğüm bi binanın fotosunu çekerken bi sivil az ilerideki güvenlik görevlisini uyardı o da yanıma gelip fotoğrafı silene kadar baskı yaptı sonunda da sildirdi. Sonradan tabeladan anladım ki bina üniversite binasıymış.

Yol durumu: Motor için Ana İl hatlarında hiç sıkıntı yok. Duhok çevre yolunda 6 şerit saydığım bile oldu. Ama 2. Seviye ilçelere yada köylere de gidecem dersen kaymak gibi yolun ortasındaki koca çukurda ön takımı bırakabilirsiniz. 50 yı geçmemek en iyisi. Şehirlerde her 4 yol ağzında bi trafik polisi var. Ama heryerdeler Değişik bi trafik akışları var kısa sürede alışıyorsun. Ayrıca Her motorcunun gitmesi gereken bi rota (Zakho-Amedi-Barzan ). Otostop için ana hatlarda sıkıntı yine yok ama diğer yerlerde sırt çantanızın bolca aranacağı garantisini veriyorum

Duhoq şehir içi
Duhoq şehir içi

Ekonomi:1000 dinar=2.5 tl civarında ama bölge ciddi bi krizle karşı karşıya.Bolca Türk firması var.Bizim ülkeyle ciddi ekonomik ilişkiler içerisindeler.Devlet memurları 4-5 aydır maaş alamıyorlarmış.Irak Merkezi hükümet petrol gelirlerinin vanasını kapamış (siyasi). Emin olmamakla beraber öğretmen 300 dolar kazanıyor(daha iyi bilen teyit etsin). Yemek içmek bizden bi tık pahalı(orta sınıf yerde kebap 20tl).Konaklama baya pahalı.Benzin ve Elektronik ucuz.(1 lt benzin 1.5-2 tl arası). Bölge sefaleti ve şatafatı bi arada yaşıyor. Arabaları görmeniz lazım ama arka mahallelerdeki yoksullukda yürek burkuyor. Polisler nfs underground dan araba çalmış .

Erbil şehir merkezi pazarı
Erbil şehir merkezi pazarı

İklim:#esmiyor #tozçoktoz. Bölgenin batısı Bizim Urfa-Mardin yolu tadında zaman zaman da Diyarbakıra gidiyor.Heryer düz ova ve sarı.Doğu ve kuzey tarafı(iran ve Türkiye sınırı) yeşillikler içerisinde.Öyle Karadeniz falan değil ama Bayburt Gümüşhane, Amasya havası var.Dağlar çok ihtişamlı. İran sınırı mükemmel sarp dik dağlarla ayrılmış.Kuzeye türkiyeye çıktıkça dağlarda yeşeriyor.Barzan bölgesinde avcılık yasakmış bu da doğal hayatın gelişmesini sağlamış.Hava mardinden daha sıcaktı.Giderken kaskı özellikle sıcak rüzgarlardan korunmak için  taktım.

Chamchamal da kamp sabahı!
Chamchamal da kamp sabahı!

Sosyo Ekonomik/Bakış açısı: Batı tarafında (erbil, Kerkük,duhok) Barzani daha baskın.Dinine daha bağlı yaşamaya calışan insanlar burada. Öyleki dışarıda gezen kadın göremeden şehir geçtiğim oldu. Doğu tarafında(süleymanıye ve kuzeyi) Talabani’nin borusu ötüyor. Daha sosyal alanı olan şehirler, kot pantolon giyebılen kadınlar, el ele yürüyebilen sevgililer.şort giydiğimde azalan bakışlar… Ama 1 kez olsun dayı sen ramazan, sen şort, sen hayırdır demedi.Bazen rahatsız edici bakış dışında hiçbir kötü olay yaşamadım. Aksine Türkiyeden geldiğimi duyan merakla sevecen tavırla iletişim kurmaya çalıştı. Ama çoğu zaman beceremedik. Kürtçe veya Arapçayı hemen hemen herkes konuşabiliyor.O üç peşmergeden genelde 1i İngilizce konuşabiliyor. Kerkük ve Erbil de kısmen türkmenle de karşılaşma şansınız var. Kamuda İngilizce, halkla genelde Türkçe anlaştım. 5 milyon nufusun yanında 1.2 milyon göçmen varmış. Kürt Arap Türkmen Ezidi huzur içerisinde yaşıyolar.,

Erbil şehir merkezi
Erbil şehir merkezi

Coucsurfing/Kamp : Erbil ile Soran da C.S kullandım. Duhok,Shaqlawa, Süleymani, Chamchamal,Amedi de Kamp yaptım. Ramazan oldugu için c.s biraz sıkıntı oldu.Siz ben gibi son güne bırakmayıp ramazandan sonra gelirseniz büyük şehirlerde çok rahat c.s kullanabilirsiniz.Kamp için hiç tedirgin olmadım.Şehirlerin 5-10 km dış taraflarında veya boş bulduğum yol kenarı yerleri değerlendirdim. En ufak sorun yaşamadım.Genelde şahintepe vari yerleri seçmişim.Bunu gelen Şahinci dayılardan anladım.Gelip affetmeden biralandılar. Duhokta sabaha kadar Arapça müzikle çadırda coştum Amedi de kamp alanıma araç geldi baktı burası dolu döndü gitti.

Shaqlawa kampı
Shaqlawa kampı

Yemek: Güneydoğu mutfağının güzel örneklerini bulabilirsiniz demeyi çok isterdim ama Antepte kadayıf Adanada kebap Diyarbakırda ciğer yediyseniz daha önce Kürdistan’da yiyeceğiniz kebaplar sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Tabak yemek isterseniz de koca koca porsiyonları bitirebilmeniz için sumo güreşçisi olmanız lazım 🙂 ama Türkiye’den çok daha lezzetli farklı soslarla tavuk dönerler bulabilirsiniz.

bol kepçe lokantası tek porsiyon yemek.
bol kepçe lokantası tek porsiyon yemek.

Genel olarak şunu söylemeliyim evet tutucu bi bölge evet çok sıcak evet ateş çemberi var (güya) gittiğime kesinlikle değdi. Kuzey Irak gezisinde AMEDİ-RAWANDUZ-AKRE-LALİSH gibi farklı şehirleri gördüm.Ezidi kamplara gittim.Ezidi çocuklarla eğlendim.Az da olsa acılarının geçmesine yardımım olduysa ne mutlu bana.

Şengalden gelen ezidi mülteciler.
Şengalden gelen ezidi mülteciler.

Kuzey Irak “Kürdistan” gezilecek yerleri için buyrun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir