Kuzey Irak Kürdistan gezilecek yerler

Kuzey Irak Kürdistan gezilecek yerler ,  Kuzey Irak Kürdistan’da kamp yapılır mı? Kuzey Irak (Kürdistan) hakkında genel düşüncelerimi öncekli yazıda yazmıştım. Okumak isterseniz buraya lütfen 🙂

Coğrafik ve tarihsel olarak bize fazlasından yakın bi bölge olmasına rağmen, gezmeyi seven insanların tercih etmediği bölge Irak. Gitmeden önce biraz araştırma yapmıştım ve yazılı pek fazla bilgi bulamamıştım. Ulaşması kolay olsun diye tek başlık altında hoşuma giden bölgeleri tekrar yazmak istedim. Bana göre Kuzey Irak “Kürdistan” gezilecek yerler :

1- AMEDİ

Amedi, Amediya foto alıntıdır
Amedi, amediya foto alıntıdır.

Tepe üzerinde çember şeklinde surlarla özellikle uzaktan çok efsanevi görünen şehir beni en çok etkileyen yerlerden oldu. Şehire girdiğim anda motosikletin yanına bisürü genç ve çocuk geldi. Türkçe-Kürtçe anlaşmaya çalıştık. Şehrin arka tarafında roma döneminden kalma tarihi kapıda eski dönem kabartmalarını görmekte isteyebilirsiniz. Şehrin civarında yemek yiyebileceğiniz şehir manzaralı çok güzel lokantalarda mevcut. Şehirden 4-5 km ötede şehir manzaralı kamp yapmıştım. Çadırın fermuarını açtığımdaki mazara çok güzeldi.

2- AKRE

Akre
Akre

Mardin’i görmüş Mardin’de yaşamış biri olarak şehri Mardin’e çok benzettim. Kerpiç ve taştan otantik görünümlü evler dağın tepesine tırmanma yarışı yapmışlar. Şehrin pazarını dolaşırken sanki Mardin sokaklarında hissettim kendimi. İlk iletişim kurduğum kişi yemeğe evine davet etmişti. Telefon hattımı bu şehirde almıştım. Pasaport yeterli oluyor. 2 gb internete 7 Dinar ödemiştim.

3-RAWANDUZ (Rewandiz)

Foto alıntıdır. rawanduz
Elimde böyle etkileyici foto olmadığı için alıntıdır

Kanyonların şehri Rawanduz. Soran iline çok yakın bi bölge Rawanduz. 2 kanyonun kesişim bölgesinin ortasında bi tepe üzerine kurulu şehir. Bahar ve kış dönemlerinde Şehirden kanyonlara bolca şelale akıyor. Ayrıca merkeze yakın “Gali Ali Bag” diye de güzel bi şelale var.Bölgede çokça hristiyan ve göçmen de yaşıyor. Ezidi göçmenlerin kampına yine Soran şehrinde C.S sayesinde misafir olduğum İngiliz arkadaş ile beraber gitmiştik. Turun en unutulmaz ve anlamlı anlarıydı.

4-LALİSH

Lalish ezidi inancında çok önemli bi köy. Köyde tapınak dışında gezilebilecek biyer yok ama mistik havayı köyün heryerinde hissetmek mümkün.Heryerde olduğu gibi peşmerge kontrolü burada da vardı. İçeride fazla kalmanıza müsade edilmiyor. Ayrıca mabede girerken ilk basamağa dikkat edilmesi gerekiyor. Üzerine basılmaması gerekiyor. Mabede giren ezidiler eğilerek ve duvarları öperek saygılarını sunuyolar.

5-SÜLEYMANİYE (Slemani)

Slemani Süleymaniye foto alıntıdır
Slemani süleymaniye foto alıntıdır

Bölgenin en büyük ve sosyal olarak en aktif şehri. Halepçeye gidebilir, Anıtı görebilirsiniz. Eğlenebileceğiniz nadir şehirlerden birisi süleymaniye. Teleferik sistemiyle şehre hakim tepede restauranta çıkılabilen   koca bi eğlence parkı mevcut.

6-Erbil

Erbil şehir merkezi ve kalesi
Erbil şehir merkezi ve kalesi

Bölgenin başkenti. Birbirine teleferiklerle bağlı koca koca parklar var.Dinlenmek için çok güzel yerler. Kaleye çıkabilir, Kale içerisindeki müzeleri gezebilirsiniz. Kürt aşiretlerinin feslerinin olduğu bölüm hayli ilgi çekiciydi. Cam ve sualtı müzesi malesef eminönüden alınma malzemelerle doldurulmuştu. Kalenin eteklerinde eski çarşı bölgesinde gezinebilir alışveriş yapabilirsiniz. Yine Ziraat bankası ve İş Bankasının ATM ve banka şubeleri Erbilde işinize yarayabilir. Ayrıca bizim ülkemizdeki AVM lere benzer koca bi AVM de mevcut.

Ayrıca

Zakho’da Delal Köprüsü

Duhoq’ta Duhoq Dam ( Baraj göleti)

Shaqlawa’da Kamp

Barzan-Amedi yolu virajlarında motor keyfini de eklemek istiyorum. İyi yollar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir