Siirt gezilecek yerler

Siirt gezilecek yerler, Siirt’e neden gidilir? Siirt’te kamp yapılır mı? Büryan, tillo kalesi, deliktaş ve fazlası… 2 teker üzerinde kültür ve lezzet peşinde anadoluda dolanırken Siirt’te buldum kendimi ilk kez 2015 yazında.Sadece güzel olduğunu duyduğum, hiç araştırmadığım tillo kalesine çıkmadan önce şu meşhur büryanın tadına bi bakmak lazım diye şehirde sokak sokak büryancı aradım.İkindi vakitleri ve ramazan dolayısıyla büryan yiyemeden şehrin göbeğinde sıralı çay ocaklarından birine oturdum.Saatlerce güzel dedelerle çok güzel muhabbetlere düştüm. İftar sonrası kamp için tillo kalesine doğru yola çıktım.O zaman motorum lüplöp “cbf 150”  ile tilloya kadar sıcak asfaltla sorunsuz gittik.

hondacbf150 ile siirt
hondacbf150 ile siirt

Ama tillodan sonraki 8-10 km lik yolda ne zemin ne ışıklandırma.Yol facia.Her taraftan köpek sesleri geliyor. Cbf 150 nin aydınlatması yetersiz 🙂 Bi köpekten belki kurtarabilirim paçayı diye düşünüyorum ama grup olup taktik yaparlarsa paçamı da bi yandan hazır bekletiyorum feda için 🙂 Neyse patates tarlası yoldan kalenin en ucuna vardım. Ortalıkta tek insan evladı yok. Bi çalışma durumu var belli, şantiyeden bozma 1-2 prefabrik ve bitmiş bi tuvalet 🙂 neyse o kadar yol geldik kamp atılacak diyorum kendi kendimi gaza veriyorum. Vadiye bakar uçurumun kenarında demir tellerin tam önüne kurdum çadırı, rüzgardan uçmayalım diye de motoru siper yaptım 🙂 gece boyu biracı abilerimiz ziyarete geldi.Şarkı türkü söyledi ve olaysız dağıldılar. Onlar sustuğunda araçtan gelen müzik başladı.Herkes evine döndüğünde her yer benimdi artık. Sessizlik ve huzur … ta ki yanıbaşımdaki ağaçla beni şamarlamaya çalışan rüzgar başlayana kadar. Sabaha kadar devam etti böyle. Mışıl mışıl uyurken o rüzgarın ninnisinde bi şey dürttü beni ve çadırı açtım.

Siirt gezilecek yerler tillo kalesi

Siirt gezilecek yerler tillo kalesi

Bu görüntüyle günaydın dedim sabaha. Hiçbi fikrim yoktu gece karanlığında çadırı kurarken demir parmaklıkların ardında neler saklı olduğuna dair. Mükemmellik. Cevabı gün ayınca öğrendim.Manzara, geceki mistik hava, inceden yusuf yusuf benim için unutulmaz kamplarımın arasına girdi tillo haliyle.

2 yıl sonra 2017 yazında yine bu duyguların ve yiyemediğim büryanın peşinde yine Siirt’te buldum kendimi.Bu sefer yol arkadaşım karga “pulsar 200ns” idi.

Tillo kalesi yolları kaymak gibi olmuştu.Kalede de ciddi ışıklandırma ve turizme açma çalışmaları vardı.Seyir teras inşaat halinde olsada günübirlikçiler için bolca büyük kamelyalar yapılmıştı.Doğallık bozulmuş, insan eli fazlasıyla değmiş tüm mistik hava bir anda kaybolmuştu. Mükemmel kamp alanından aile ile güzel mangal yapılabilecek bi yere dönmüştü tillo :/

Siirt gezilecek yerler tillo kalesi
Siirt gezilecek yerler tillo kalesi

2. tillo kampı hezimetinden sonra Huzur Büryan Salonunda (tavsiye edilir) büryan ile sabah kahvaltısında yine günü kurtarmıştım 🙂

Büryan siirtlidir.
Büryan Siirtlidir.

Siirt’e gelmişken botan çayına karşı halk arasında deliktaş olarak geçen bölgede  manzara keyfi yapmadan dönerseniz eksik kalır Siirt. Doğa harikası!

Siirt gezilecek yerler deliktaş

Siirt gezilecek yerler deliktaş
Siirt gezilecek yerler botan çayı kenarı
Siirt gezilecek yerler botan çayı kenarı

Eğer yol üzerinizde ise veya ilgi alanınızsa Lise yıllarımda sevgili kimya öğretmenim Embiya Hocanın bize saatlerce anlattığı Veysel Karani’nin türbesini ziyaret edebilirsiniz. Türbe Baykan ilçe sınırları içerisinde.Siirt ile Diyarbakır-Bitlis yolunun kesişim noktasında.

Özetlemek gerekirse Siirt’te kesinlikle yapılması gereken  üç şey:

1-Tillo kalesi kamp ve gündoğumu.

2-Deliklitaşta botan çayı ve vadisi manzarası keyfi

3-Büryan!!

Ek olarak yine yöreye özgü perde pilavını deneyebilirsiniz.Orjinalini bulabilirseni Pervari balı satın alabilirsiniz. Tabiki ne kadar antep fıstığının gölgesinde kalsada Siirt fıstığını es geçmemek lazım. Yine bölgede çoğu yerde bulabileceğiniz devalı bıttım sabunlarında deva arayabilirsiniz 🙂

Bonus olarak Siirt-Şırnak yolunda onlarcası olan sevimli yusufçuklar ..

Mezopotamyanın gözbebeği Mardin yazım için buraya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir