Van gezisi gezilecek yerler

Doğu anadolu turundaysanız ve Van listenizde yoksa bişeyler eksik demektir. 2015 yılında motosiklet ile doğuyu gezerken tanıştım Van ile. Geç kalınmış bi tanışma olduğunu şehri gezdikçe farkettim. Akdamar adası, akdamar kilisesi, hoşap kalesi, muradiye şelalesi, van kahvaltısı … Van gezisi gezilecek yerler

Van gezisi gezilecek yerler
Van gezisi gezilecek yerler

Yol üzerinde olduğundan şehirden önce Akdamar adasını pas geçmek istemedim. Yüzyıllarca ermeni kızın Türk yiğidine aşık olduğu için keşiş babası tarafından adada yaşanmaya zorlanan Tamara nın acıklı efsanesi ile anılmış Akdamar adası. Aşık sevgilinin son feryadı AHTAMARA  zaman içinde AKDAMAR’a dönüşmüş. Adanın içindeki kilise yakın zamanda restore edilmiş özellikle kabartmaları arka tarafa bakan dış yüzeydeki kabartmalar büyüleyiciydi.

Van gezisi gezilecek yerler Akdamar Kilisesi
Van gezisi gezilecek yerler Akdamar Kilisesi

Ulaşım: Gevaş akdamar iskelesinden sayısı dolunca kalkan tekneler ile gidiş dönüş 10 TL  ve 20 dk süren bi yolculukla adaya ulaşabilirsiniz.  Adada mini bi çay bahçesi de var. Kilise gezisinden sonra van denizine nazır bi çay içebilir veya adadaki tavşanları izleyebilirsiniz 🙂

Van gezisi gezilecek yerler
Van gezisi gezilecek yerler

Şelaleler ve kaleler beni diğer güzelliklerden hep daha fazla etkilemiştir. O güzelliklerden birisi de kale formunda güzelsu bucağındaki hoşap kalesi idi. Van – Hakkari yolunda 50 km giderseniz eğer kaleye ulaşabilirsiniz. Son bayırı çıktıktan sonra kuşbakışı 3-5 km ötede tüm ihtişamıyla yükseliyor kale. İçine giremiyorsunuz, arka tarafında başlanan restorasyonda yarıda kalmış durumda. Umarım 2. sünger bob vakası gerçekleşmez çünkü kale gerçekten çok güzel. Sırf kaleyi görmek için yolumu yaklaşık 100-110 km uzatmıştım.

Van gezisi gezilecek yerler Hoşap Kalesi "alıntı foto"
Van gezisi gezilecek yerler Hoşap Kalesi “alıntı foto”

İlkokul çağlarında okuldan kaçıp “Age of Empires” oynayan bi neslin çocuklarıydık biz. Kalelere olan ilgimin hep buradan geldiğini düşünüyorum. Hoşap kalesinin güzelliğinin şaşkınlığıyla Van’a doğru sakin sakin geri dönerken kaskın camının açık olduğu bi an koca bi arı gelip gözümün ortasından head shot yaptı bana. Ek: acının fotosu

Acımadı ki
Acımadı ki

Bi sonraki durağım Van şehir merkezi oldu. Şehir merkezinde çokca gezilebilecek yer mevcut ben tabiki önce kalede buldum kendimi.

Van gezisi gezilecek yerler Van Kalesi
Van gezisi gezilecek yerler Van Kalesi

Van insanı insanı ile çok tatlı bi anım olmuştu Kuzey ırak gezimde. Duhoq ilinde duran bi taksinin yanında geçerken kaskımın üzerindeki aksiyon kameram sürtünmeden dolayı düştü. Ben bunu 300-400 m sonra farkettim. Geri döndüğümde kameradan eser yoktu. Türkçe ve ingilizce konuşabilen biri yoktu civarda en son çat pat türtçe konuşabilen vanlı bi abimiz ile  onun yarım türkçesi benim yarım yamalak kürtçem ile sherlock holmes edasıyla  kamerayi taksici birinin torpidosundan çıkardığımızı hatırlıyorum 🙂

Konaklama olarak couchsurfing kullanmıştım. Şansıma misafir olduğum evde o akşam bi İranlı bide Portekizli 2 misafir daha vardı. Ev sahibimiz Hakan’a ve misafirler ve  ile Vanda güzel şehir turu ve misafirperverliği için tekrar teşekkür ederim.

Van ili genelinde Ermenilerden kalan yapılardan izleri görmek mümkün. Gelişmiş bi şehir merkezine sahip ve aradığı eğlenceyi bulmakta fazla zorlanmayacaktır insan.Şehirde hatırı sayılı derecede irandan gelip yerleşmiş kürtlerde yaşıyor. Soğuk olmasa doğuda yaşamak isteyeceğim ilk yer Van olurdu muhtemelen ama çok soğuk çok.Diyarbakırda tshirt ile yola terleyerek çıktığım dönemde sadece bikaç gün sonra Van’da montlar içerisinde üşümeyi yaşadım. Montlarınızı yanınıza almayı hangi dönem olursa olsun unutmayınız.

Vanda hayvancılık çok yaygın. Bunun en büyük sebebi yaz aylarında kavrum kavrum kavrulan yurdumda vanda hep yayla havasının oluşu. Nisan mayıs aylarında ana yolda bile yüzlerce küçükbaş hayvan içeren sürüleri görmek mümkün.

Erciş ilçesinde van gölünde yaşayan inci kefallerinin üremek için dere akıntısının tersine yüzmelerini izleyebileceğiniz çok güzel gözetmele alanları mevcut. Ama görüntü balıklar için daha çok korku filmi tadında. Sığ sularda tepelerindeki onlarca martıdan saklanarak kaçabilen oranı sanırım hayli az.

Van gezisi gezilecek yerler Erciş inci kefali izleme noktası
Van gezisi gezilecek yerler Erciş İnci Kefali izleme noktası

Kışın zaten gitmeye cesaret edimemesi  gereken Van’ın en güzel zamanları haziran temmuz. Bitki örtüsü ağaçlık olmasa da heryer yeşil. Doğal güzelliklerinin başında Muradiye ilçesindeki muradiye şelalesi. Gerçi burası hem yaz hem kış her zaman çok güzel.

Van gezisi gezilecek yerler Muradiye Şelalesi
Van gezisi gezilecek yerler Muradiye Şelalesi

Şelaleye  Van yönünden gidiyorsanız 3-5 km kala yolunuzun üzerindeki farklı kayaçların üzerine kurulu mini şeytan köprüsüne de uğrayıp bi soluklanabilirsiniz.

Ayrıca kedisi ile ünlü olan vanda van kedisi evini de ziyaret edebilirsiniz.

Sabah ilk öğününü Edremitte sahile sıralı mekanların birinde Türkiyenin en iyisi sayılabilecek Van kahvaltısı ile yapabilirsiniz. Hatta yapmalısınız da 🙂 Yine gölün Bitlis taraflarında Büryan Van taraflarında Kavurma da bi o kadar lezzetli.

Van gezisi gezilecek yerler Van kahvaltısı
Van gezisi gezilecek yerler Van kahvaltı

Konaklama için bolca alternatif var ama Van öğretmenevini ayrıca tavsiye ederim. İletişim bilgileri için sitesine buyrun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir